مدیریت پروژه و بهبود مهارت ها در آن

مهارت های مدیریت پروژه به شما کمک می کنند تا بتوانید کار خود را به نحو احسنت انجام دهید، اما شاید مهمتر از همه، آن ها شما را قادر می سازند تا دوره های پرتنش و ددلاین ها را بهتر مدیریت کنید.

 

در اینجا نکات مهمی برای بهبود مهارت های مدیریت پروژه شما وجود دارد.

مهارت های مدیریت پروژه ای که شما به آن نیاز دارید

مدیریت پروژه یک مهارت واحد نیست، بلکه در واقع به ترکیبی از توانایی ها احتیاج دارید تا اطمینان حاصل کنید که می توانید عملاً به ددلاین ها برسید و هرگونه تغییر در حجم کار را مدیریت کنید. اگر می خواهید مهارت های خود را بهبود ببخشید، ( درباره بهبود مهارت های مدیریتی  در اینجا بیشتر بخوانید) به دنبال اصلاح این مهارت ها باشید:

 

مهارت های ارتباطی

اگر می خواهید حجم کاری خود را تا حد ممکن به طور مؤثر مدیریت کنید، باید بتوانید به طور واضح و مختصر در مورد آن صحبت کنید. این به معنای گفتگو با همکاران در تیم شما، افراد در بخش های مختلف، رهبران کسب و کار و ذینفعان خارجی است. اینکه بتوانید در مورد کار خود به خوبی ارتباط برقرار کنید، و هنگامی که فشار و استرس کاری زیاد است می توانید از سایرین کمک بخواهید.

 

مهارت های سازمانی

تمام رهبران و مدیران پروژه های موفق سازمان یافته هستند. این یک مهارت در قلب مدیریت پروژه است، زیرا به شما امکان می دهد حجم کار خود را به طور مؤثر کنترل کنید، زمان را مدیریت کنید و به طور پیوسته به ددلاین ها برسید. سازمان یافته بودن یک بخش مهم در توسعه مهارت های عالی مدیریت پروژه است، اما هیچ راه واحد یا کاملی برای بهبود این مهارت ها وجود ندارد. بهترین راه یافتن استراتژی ها، سیستم ها، برنامه ها یا فرایندهایی است که متناسب با شخصیت، نوع کار و فضای کار شما باشد. هرگز از تلاش برای سازمان یافته و کارآمدتر بودن نترسید.

 

مهارت های کار گروهی

داشتن مهارت کار تیمی و دانستن اینکه چه موقع و چگونه می توان بهترین و واجد شرایط ترین افراد را برای کارهای خاص مشارکت داد و توانایی کار مؤثر با آن ها، مهارت مهمی در مدیریت پروژه است و به شما کمک می کند در انجام سریعتر کارها موفق باشید.

 

۵ مرحله کلیدی مدیریت پروژه

علاوه بر تقویت مهارت هایی که به شما در مدیریت پروژه ها و استرس به شکل مؤثرتر کمک می کند، هر بار که کار جدیدی را شروع می کنید، این پنج مرحله را اجرا کنید تا اطمینان حاصل کنید که مهمترین کار را در اولویت قرار داده اید و منابع و پشتیبانی مود نیاز خود را در اختیار دارید.

با قدرت شروع کنید

با مدیر خود ملاقات کنید تا اطمینان حاصل کنید که پروژه هایی که روی آن ها کار می کنید با اولویت های تیم های بزرگتر، دپارتمان و سازمان همسو هستند. برای مثال ممکن است دریابید که برخی از وظایفی که به نظرتان باید فوراً انجام شوند می توانند تا شروع سه ماهه مالی جدید به تعویق بیفتند یا یک شرکت طراحی وب برای کمک به بخشی خاص از پروژه با شما مشارکت خواهد داشت. در همین بحث، با مدیر خود در مورد منابع مورد نیاز برای تکمیل پروژه ها صحبت کنید.

در حالی که مهارت های ارتباطی قوی برای همه عناصر مدیریت پروژه حائز اهمیت است، اما در این مرحله بسیار مهم است. این مرحله ای است که در آن پروژه ها، زمان بندی ها و منابع تصمیم گرفته می شوند. همچنین زمانی است که باید در مورد هرگونه نگرانی و مشکل پیش قدم باشید و سریع اقدام کنید، بنابراین آن ها می توانند در تمام مدت طول پروژه در همان ابتدا و به موقع برطرف شده و مدیریت شوند.

 

 

با ذینفعان خود تعامل داشته باشید

به دنبال مشارکت و بازخورد همکاران، سهامداران و رهبران داخل و خارج از سازمان خود باشید. هنگامی که با یک وضعیت دشوار یا ناشناخته رو به رو می شوید از ترکیبی از ایده ها و استراتژی ها استفاده کنید تا بهترین روش را تعیین کنید. در نوشتن فرمول در اکسل با مشکل رو به رو هستید؟ به احتمال زیاد، کسی در تیم در این زمینه تجربه دارد که به شما کمک کند.

 

هدف گرا باشید

انرژی خود را به سمت موقعیت هایی هدایت کنید که می توانید نتیجه را تحت تأثیر قرار دهید و وقت خود را صرف نگرانی در مورد آنچه نمی توانید تحت تأثیر قرار دهید یا کنترل کنید، نکنید. روی اهدافی که نیاز دارید و می خواهید به آن برسید متمرکز باشید، تا کار شما نیز متمرکز و برجسته شود.

 

از برنامه ها و ابزارهای آزمایش شده مدیریت پروژه استفاده کنید

ابزارهای دیجیتالی زیادی (و اغلب رایگان) برای کمک به شما در مدیریت بهتر زمان، پروژه ها و افراد وجود دارد. آن ها روش های تقسیم پروژه ها، مدیریت مکالمات و ذخیره اسناد مهم را ارائه می دهند که می توانند به شما کمک کنند تا به آسانی امور را سازماندهی کنید.

 

آماده باشید

پرونده های خود را سازماندهی کنید و مشخص کنید که برای ادامه کار به چه منابعی نیاز دارید. این کار باعث افزایش کارایی شما می شود و به شما این امکان را می دهد که بازدهی بیشتری داشته باشید.

 

توسعه مهارت های مدیریت پروژه یک کار زمان بر است و به تمرین نیاز دارد. این مراحل مدیریت پروژه را پیاده سازی کنید تا به شما کمک کند کارآمدتر و با لذت بیشتری کار کنید، فارغ از اینکه در چه نقش یا حرفه ای قرار دارید.


5 نکته برای بهبود کیفیت مدیریت وظایف